ULUSLARARASI FARKLI BOYUTLARIYLA SAĞLIK KONFERANSI

Sanal Sergi /12-30 Kasım 2020 “Pandemi Günlerinde Sanatsal Üretim”

Bilindiği gibi bir sabah yepyeni bir dünyaya uyandık. Dünya Covid-19 olarak adlandırılan bir virüsün tehdidi altındaydı. Her şey bu tehdide ve onun yaratabileceği sonuçlara göre yeniden düzenlenmek zorunda kaldı. İnsanlık korku ve endişe ile bu yeni dünyaya adapte olmanın ve var olabilmenin yollarını aramaya başladı. Tüm ilişkiler ve üretim alanlarında olduğu gibi sanat dünyası da şoku atlattıktan sonra kendini yeniden konumlandırmaya koyuldu. Dünya sağlık sistemi, üretim sistemi, tedarik zinciri bu koşullarda ayakta kalmanın zorluklarını yaşarken sanat dünyasında biraz beklenmedik bir şey gelişti: Üretim patlaması. Sanatçılar gerek kendi dünyalarında, gerekse internet üzerinden kimsenin düşünmediği kadar yoğun bir üretime geçti. Sanatsal üretim temel olarak sadece bir sanatçıya ihtiyaç duyduğu için bu koşullardan en az etkilenen alan oldu. Birçok sanatçı bu koşulları daha önce yapamadığı çalışmaları yapmak, yazamadığı yazıları yazmak için bir fırsat olarak gördü. Yine sanatçıların birçoğu üretimlerini yaymak için teknolojiyi çok yaratıcı bir şekilde kendi hizmetlerine koştu. Canlı yayınlar, toplantılar, sanal sergiler yanında iletişim ve paylaşım ağları oluşturuldu. Bu sürecin negatif yönü sanatsal üretimlerin sadece sanal, dijital ortamlarla sınırlanma zorunluluğuydu. Tüm sanat eserleri dijital kopyaları ile ancak izleyici ile buluşabiliyordu ya da doğrudan dijital üretilebiliyordu. Ama zaten sanat alanı uzun bir süredir, sanal olana, dijital olana daha çok yer açıp genişletmekte olduğu için bu çok da garip karşılanmadı. Şu an bu sürecin devam ettiğini biliyoruz.

Rating Academy’nin gerçekleştirdiği “Farklı Boyutlarıyla Sağlık” konferansının bir parçası olarak gerçekleştireceğimiz “Korona Günlerinde Sanatsal Üretim” adlı sergimiz tüm bu üretimin ortama konduğu bir sergi olmayı hedefliyor. Sergimiz beklenildiği gibi sadece dijital dünyada yer alacak. Ancak sergimizi sanal olarak üreteceğimiz dijital bir salonda ve sizin kendi gözlerinizin yerini alacak sanal bir kamera ile gezmek mümkün olacak.

Tüm sanatçılarımızı sergimize bu süreçte üretilmiş video,enstelasyon, resim, fotoğraf ve benzeri üretimleri ile ( zorunlu olmamakla birlikte tercihen ele aldılarsa pandemi ile ilişkili çalışmalar) davet ediyoruz.

Sergi Küratörü
Doç. Dr. Fatih Balcı

1. Her sanatçı en fazla iki eserle başvuru yapabilir.
2. Başvurular, sergi küratörü tarafından değerlendirilip sergiye katılacak eserler web sitesinde duyurulacak ve sanatçı emaillerine gönderilecektir.
3. Başvurular kongre web sitesindeki sergi başvuru sayfasından yapılacaktır.
4. Eser göndermek için son tarih 30 Ekim 2020‘dir.
4. “Eser Yükleme”:  https://academicplatform.net/icdah2020/login/signin linki üzerinden eser görselleri gönderilecektir.
5. Eserin görseli 300 dpi çözünürlükte JPEG formatında olmalıdır.
6. Videolar avi formatında olmalı ve videoların süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Video çalışmalar https://academicplatform.net/icdah2020/login/signin web sitesinde gösterilen yükleme alanına link (Eserin yüklendiği youtube, dailymotion vs.. web adresinin linki) verilerek gönderilecektir.  Video içinde sanatçı ve çalışmanın ismi, süresi ve tarihinden oluşan bir jenerik olmalıdır.
7. Başvuru formlarında özgeçmiş ve eser bilgileri kısmını özenle doldurulması rica edilir.
8. Sergiye katılım ücretsizdir.
9. Sergide yer alan eserlerin görselleri kongre web sitesinde ve medyada yer alan tanıtımlarda kullanılacaktır.
10. Sergiye katılan her sanatçıya sanal Katılım Belgesi verilecektir.
11. Sergiye başvuran sanatçılar yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar.

tr_TRTurkish
en_GBEnglish tr_TRTurkish